Miodek z Żyworódki

Jedna łyżka miodu + pół szklanki przegotowanej letniej wody wymieszać i pozostawić na noc. Rano domieszać jedną łyżkę soku z żyworódki. Czytaj dalej „Miodek z Żyworódki”

Nalewka z Żyworódki

1 część surowca świeżego i rozdrobnionego zalać 3 częściami alkoholu 30-40%, odstawić na 7 dni, przefiltrować. Czytaj dalej „Nalewka z Żyworódki”

Macerat z żyworódki na wodzie

1 część świeżego rozdrobnionego surowca zalać 3 częściami wody zdrojowej, odstawić na 8 godzin, przecedzić. Czytaj dalej „Macerat z żyworódki na wodzie”

Wyciąg z Żyworódki na winie

1 część rozdrobnionego surowca świeżego na 5 części wina białego lub czerwonego, wytrawiać przynajmniej 2 tygodnie, potem przecedzić. Czytaj dalej „Wyciąg z Żyworódki na winie”

Nalewka z Złotego wąsa na Chorobę przemiany materii

Przepis: Rozdrobnij 3-4 poziomów odrośli (wąsy), które wyrosły do 12 członów, Zalej je 600 ml spirytusu* i odstaw w ciemne miejsce na dobę. Następnie dolej 900 ml wody przegotowanej** i znów odstaw w ciemne miejsce na tydzień. Czytaj dalej „Nalewka z Złotego wąsa na Chorobę przemiany materii”

Napar z liści Złotego wąsa

1 duży liść o długości co najmniej 20 cm lub 2 mniejsze liście, umyć, rozdrobnić wsypać do litrowej butelki (o szerokim otworze) lub słoika, zalać litrem wrzątku, opatulić w kołdrze, odstawić na dobę, alternatywnie możemy użyć termos zamiast butelki. Czytaj dalej „Napar z liści Złotego wąsa”

Sok z ziela Żyworódki

Świeży sok z Żyworódki do szybkiego użycia

Świeże liście przepłukać, osączyć, połamać na małe kawałki, włożyć do  małego naczynia  (np. szklanki, miski) zmiażdżyć tłuczkiem lub drewniana łyżką i wycisnąć sok. Czytaj dalej „Sok z ziela Żyworódki”