Złoty wąs (Callisia fragrans, dalekowschodni wąs, chiński wąs, żywy włos, domowy żeńszeń, japoński wąs, kukurydzka – wygląd przypomina młodą kukurydzę) pochodzi z Meksyku. Duże zainteresowanie tą roślinną spowodowało, że roślina została zawieziona i wyhodowana w różnych krajach. Złoty wąs powędrował do Rosji ponad 100 lat temu, początkowo Złoty wąs był wyhodowany jako roślina ozdobna, później rosyjski badacz Włodzimierz Nikołajewicz Ogarkow zainteresował się Złotym wąsem, on poświęcił ponad 20 lad na badania właściwości leczniczych Złotego wąsa i potwierdzeniu swych rezultatów w praktyce, oto co on opisał o Złotym wąsie: „Według mnie jest to najlepsza roślina do leczenia chronicznego zapalenia trzustki. Roślina ta także skutecznie zwalcza patogenną mikroflorę, likwiduje bóle, reguluje wydzielanie gruczołów trzustki, śledziony i pracę kory nadnerczy. Leczy stan zapalny woreczka żółciowego i dróg żółciowych, żołądka i jelita cienkiego. Stabilizuje równowagę kwasowo-zasadową w układzie pokarmowym, usuwa złogi z organizmu, posiada bardzo dobre właściwości immunostymulujące. Rozcieńcza mokry śluz, zmniejsza obrzęk błon śluzowych oskrzeli u astmatyków, co znacznie poprawia ogólny stan chorych i często prowadzi do całkowitego wyleczenia z dychawicy oskrzelowej. Sok ze złotego wąsa ma bardzo dobre właściwości gojące rany, dobrze leczy dolegliwości skórne: liszaje, wrzody.”
Do Polski Złoty wąs przywędrował przeważnie z Rosji, osoby, które były w Rosji przywieźli do Polski pojedyncze sadzonki, wyhodowali, rozmnażali i rozdawali znajomym. Złoty wąs pojawiał się w Polsce stosunkowo niedawno, więc w Polsce ta roślina jeszcze jest mało znana a większość przepisów dotyczących Złotego wąsa zostało przetłumaczone z literatur rosyjskich, stąd w niektórych przepisach podano dość „dziwne” składniki, np.
– Spirytus medyczny: w Polsce sprzedaje spirytus medyczny, ale na opakowaniu pisze, że ten spirytus jest do dezynfekcji, nie do picia przez ludzi! Może w Rosji mają inny spirytus medyczny?
– Woda oczyszczona: podobno w Polsce można kupić wodę oczyszczoną w aptece, ale czy to koniecznie?
– Wino Kangor (dostępne na polskim rynku liturgiczne wino prawosławne): czy to koniecznie musi być wino Kangor? Decyzję pozostawię wam!
Uwagi w hodowaniu Złotego wąsa
Na forach internetowych ludzie piszą, że Złoty wąs nie lubi odżywek, należy podlewać czystą wodą.
Ja używam ziemię z kompostownika pomieszam z piaskiem i żwirem (piasek i żwir zajmuje ok. 30%), oraz dodaję rozdrobnione skórki jajek, roślina bardzo ładnie rośnie.
Złoty wąs pochodzi z Meksyku, więc jest rośliną, która lubi słońca, jednak w Polsce najczęściej ludzie hodują w domu, więc roślina przyzwyczaiła się do oświetleniu w pokoju. W okresie letnim można przenieść na zewnątrz, ale jeśli od razu postawimy roślinę na pełnym słońcu, to złoty wąs się sparzy, ponieważ przez całą zimę roślina była w domu, nie jest przyzwyczajona do słońca, należy przenieść roślinę do miejsca jaśniej, ale nie na słońcu, aby roślina stopniowo się przyzwyczaiła do warunków na zewnątrz. Pod koniec jesienią, przed mrozem należy przenieść roślinę do domu.
Uwagi o przyrządzeniu Złotego wąsa
Z Złotego wąsa można korzystać liście, łodygi, wąsy lub całą roślinę. Zależy od choroby i jaki przepis chcemy robić, stosujemy odpowiedną część Złotego wąsa.
Przed przygotowaniem lekarstwem schowamy Złoty wąs w lodówce: liście schowamy kilka dni, a łodygi oraz wąsy schowamy 1-2 tygodni.
W Internecie ludzie piszą, że liście muszą mieć co najmniej 20 cm a wąsy muszą mieć co najmniej 10 członów, lecz z mojej obserwacji zauważyłem, że nie zawsze spełnia tych warunków, mianowicie w przypadku młodych roślin, gdy niektóre liście już osiągają długość 20 cm, ale inne starsze liście ciągle są małe, nigdy nie osiągają długości 20 cm. W przypadku wąsów jest podobnie, niektóre wąsy mają krótszą długość, rozetka na końcu wąsy już ma kształt małej roślinki, w takim przypadku wąs już nie rośnie, nie będzie miał więcej długości. Według mnie określenie długości liści oraz wąsów mówi nam, że nie powinno używać za młodych liści oraz wąsów, w przypadku starych liście oraz wąsów, które już więcej nie rośnie, śmiało możemy używać.
Praktyczne zastosowania Złotego wąsa
Bóle gardła
Co kilka godzin powoli żuć kawałka liścia Złotego wąsa
Zmiany skórne: egzema, łuszczyca, halluksy, tłuszczaki
Stosować okłady z liści