Sadzonki Żyworódki – Kalanchoe pinnata

Mam małe sadzonki Żyworódki – Kalanchoe pinnata oraz większe rośliny jednoroczne i dwuroczne.

Jeśli ktoś ma zapotrzebowanie na małe sadzonki Żyworódki – Kalanchoe pinnata, może ze mną skontaktować.

Dla mojej własnej potrzeby mi wystarczy 1-2 roślin Żyworódki – Kalanchoe pinnata. Przeważnie raz na rok wycinam całą roślinę Żyworódki – Kalanchoe pinnata. Przechowam roślinę w lodówce przez kilka dni potem wyciskam sok, później dodaję do soku spirytus, aby zakonserwować.  Taki sok zakonserwowany spirytusem mogę spokojnie przechować w lodówce nawet przez rok!

Do celów leczniczych nadaje się roślina co najmniej dwuletnie. Tak więc, aby w każdym roku mieć roślinę do wykorzystania muszę mieć rośliny w różnych wielkościach.

Aby mieć pewność, że przypadkiem roślina nie wyginęła (np. zdarzenie losowe) zawsze wyhoduję trochę więcej sadzonek niż moje zapotrzebowanie.

Żyworódka pochodzi z ciepłego klimatu, nie wytrzymuje mrozu. W Polsce hodowana jest w pomieszczeniu jako roślina doniczkowa.

Do uprawy stosuję tylko ziemię z kompostownika. Ja nie stosuję żadnych odżywek czy nawozów sztucznych, a moje żyworódki rosną pięknie aż miło!

Żyworódka ma grube liście, ma zdolność magazynowani wody (należy do sukulentów), dlatego potrafi przetrwać suszę. Nie należy jej często podlewać, nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni. W okresie letnim wystarczy podlewać raz na tydzień. W okresie zimowym można ograniczyć do podlewania raz na 2-3 tygodni.

Żyworódka ma wiele zastosowań, nawet więcej niż aloes.

Żyworódka może być stosowana zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne w różnej postaci: świeże liście, sok, sok konserwowany spirytusem, nalewka spirytusowa, maść, mikstura, miodek.

Wskazania: spadek odporności, osłabienie fizyczne, choroby wyniszczające, niedokrwistość, stany zapalne skóry, wypryski, trudno gojące się rany, owrzodzenia żołądka i jelit, stany zapalne jelit, osłabienie serca, nowotwory.

Powiązane rośliny