Kalanchoe Daigremonta – Sadzonki Żyworódki

Mam małe sadzonki Żyworódka Daigremonta (Kalanchoe daigremontiana) oraz większe rośliny jednoroczne i dwuroczne.

Jeśli ktoś ma zapotrzebowanie na małe sadzonki Żyworódki – Kalanchoe daigremontiana (Kalanchoe Daigremonta), może ze mną skontaktować.

Zastosowanie żyworódki: Żyworódka Kalanchoe Daigremonta ma wiele zastosowań, nawet więcej niż aloes.

Żyworódka może być stosowana zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne w różnej postaci: świeże liście, sok, sok konserwowany spirytusem, nalewka spirytusowa, maść, mikstura, miodek.

Wskazania: spadek odporności, osłabienie fizyczne, choroby wyniszczające, niedokrwistość, stany zapalne skóry, wypryski, trudno gojące się rany, owrzodzenia żołądka i jelit, stany zapalne jelit, osłabienie serca, nowotwory.

Dla mojej własnej potrzeby mi wystarczy 1-2 roślin. Przeważnie raz na rok wycinam całą roślinę Żyworódki – Kalanchoe daigremontiana potem wyciskam sok, dodaję do soku spirytus, aby zakonserwować.  Taki sok zakonserwowany spirytusem można przechować w lodówce nawet przez rok!

Do celów leczniczych nadaje się roślina co najmniej dwuletnie. Tak więc, aby w każdym roku mieć roślinę do wykorzystania muszę mieć rośliny w różnych wielkościach.

Uprawa Żyworódki:

Żyworódka pochodzi z ciepłego klimatu, nie wytrzymuje mrozu. W Polsce Żyworódka – Kalanchoe Daigremonta hodowana jest w pomieszczeniu jako roślina doniczkowa.

Zawsze wyhoduję trochę więcej sadzonek Żyworódki niż moje zapotrzebowanie, aby mieć pewność, że przypadkiem roślina nie wyginęła (np. zdarzenie losowe).

Do uprawy stosuję tylko ziemię z kompostownika. Ja nie stosuję żadnych odżywek czy nawozów sztucznych, a moje żyworódki rosną pięknie aż miło!

Żyworódka ma grube liście, ma zdolność magazynowani wody (należy do sukulentów), dlatego potrafi przetrwać suszę. Nie należy jej często podlewać, nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni. W okresie letnim wystarczy podlewać raz na tydzień,. W okresie zimowym można ograniczyć do podlewania raz na 2-3 tygodni.

Kalanchoe Daigremonta
Kalanchoe Daigremonta

Powiązane rośliny